Poznávací zájezd Skotsko 20.-27. dubna 2018

Ve třetím dubnovém týdnu zachvátila 43 žáků a 3 učitelky milínské školy cestovatelská horečka. Blížil se totiž pátek 20.4., den odjezdu na týdenní zájezd do Skotska.

Zatímco v Čechách vládlo slunečné a teplé jaro, my do kufrů balili teplé oblečení, bundy, pláštěnky a deštníky.

Odjížděli jsme už za tmy a po noci strávené v autobuse jsme se probudili do krásného rána v Amsterdamu. Prohlídku hlavního města Nizozemska jsme si užili pěšky i na loďce – pluli jsme po zdejších grachtech a pak po svých procházeli historické centrum. Odpoledne jsme se v přístavu Ijmuiden nalodili na trajekt a vypluli směr Newcastel. Byli jsme ubytovaní ve čtyřlůžkových kajutách a pobyt na obrovské jedenáctipatrové lodi byl pro nás nezapomenutelný zážitek.

V neděli po vylodění jsme projížděli malebnou krajinou a brzy jsme dosáhli hranic se Skotskem. Zdejší počasí už nám zde ukázalo svou typickou tvář – časté dešťové přeháňky, prudký vítr a teplota sotva 12° C nás provázely po celý zbytek pobytu. Po návštěvě monumentálního opatství v Jedburghu a starobylého domu, ve kterém pobývala skotská královna Marie Stuartovna, jsme se přesunuli na prohlídku Rosslyn Chapel, kde je podle legendy ukrytý Svatý grál. Blížil se večer a s ním stoupala nervozita z očekávání – jaké budou rodiny, u kterých budeme ve Stirlingu ubytováni? Druhý den ráno všichni sršeli nadšením – naši skotští domácí se ukázali jako milí, přátelští a nesmírně pohostinní lidé.

V pondělí nás čekal den v hlavním městě Skotska Edinburghu. Po prohlídce hradu jsme navštívili interaktivní muzeum Dynamic Earth a královskou jachu Britannia. Zbyl čas i na nákupy.

V úterý jsme se vypravili na dlouhou cestu do oblasti Highlands, vyjeli jsme lanovkou do blízkosti nejvyšší hory Velké Británie Ben Nevis a odpoledne jsme se prošli okolo jezera Loch Ness.

Další den nastalo loučení s našimi hostitelskými rodinami. Dostali jsme poslední balíček jídla na cestu a po krátké prohlídce Stirlingu jsme již ujížděli směrem na trajekt do Newcastelu. Cestou jsme se prošli v malebném městečku Peebles. Cestu na lodi, vylodění i průchod celní kontrolou jsme už všichni bravurně zvládli a čekal nás poslední den našeho zájezdu.

Dopoledne jsme se ještě krátce zastavili v nizozemské historické vesničce Zaanse Schans, kde jsme viděli typické větrné mlýny, domky z 18. století i tradiční výrobu sýrů a dřeváků. Odpoledne nás čekala dlouhá cesta domů. K milínské škole jsme dorazili v pátek 27.4. ve dvě hodiny ráno. I když jsme byli hodně rozespalí, vyprávění rodičům nebralo konce.

Na naší cestu budeme všichni dlouho vzpomínat a doufáme, že někdy brzy zase vyrazíme na objevování nějakého zajímavého kusu Země.

Co se ve Skotsku nejmladším účastníkům zájezdu líbilo nejvíc?

Jízda trajektem, Amsterdam (Natálka 5.B,), ochutnávky v sýrárně, nákupy v Primarku (Michal 5.B), návštěva Dynamic Centre (Martin, Dominik 6.tř.), výjezd lanovkou po Ben Nevis, královská jachta Britannia (Honza 6. tř.), pobyt v rodinách (Jilda, Dan, Štěpán, Dominik, Honza, Martin, Láďa – 6. tř., Karolína 7.tř), hrad Edingburgh (Karolína 7.tř.)

Fotky