Rekonstrukce školy

Lenošení bez vzdělání znamená smrt a hrob pro žijícího člověka.

(Otium sine litteris mors est et hominis vivi sepultura.)

 

Autorem citátu je Lucius Annaeus Seneca (4 př.n.l. – 65 n.l.), římský filosof, dramatik, básník a politik. Jeho citát, umístěný na jižní fasádě školy vyvolal mnoho reakcí u veřejnosti. Především použitá slova smrt a hrob. Hodí se vůbec na školu? Není to příliš morbidní? Není, protože citáty nemůžeme číst po jednotlivých slovech, ale chápat je jako celek, jako myšlenku. A ta je v této větě velká a silná.

Asi nejsem dobrý vykladač citátů (navíc každý člověk si tentýž citát může vysvětlit po svém), ale já osobně to vidím tak, že pokud je člověk líný a nevzdělává se a neučí nic nového, je to pro něj to nejhorší, co ho mohlo v životě potkat. Neboli jinak – vzdělání a aktivita jsou pro člověka moc důležitým hnacím motorem. Čím víc se o něčem naučím a dozvím, tím je to pro mě přitažlivější a chci se o tom dozvědět víc a víc. A udělám proto cokoli. A nechtít se něco nového naučit jen proto, že jsem pohodlný a lenivý a zrovna se mi nechce, to je opravdu „smrt a hrob“.

Citát, o kterém jsem dnes psala není jediný, který si budete moci přečíst na fasádě školy. Další ještě budou přibývat. Budeme rádi, když si je přečtete a zamyslíte se nad nimi. A pokud nebudete vědět, proč jsou právě takové a právě u nás na škole, přijďte za námi do školy a rádi s vámi tuto věc prohovoříme

Citáty